Co dělají české děti na Internetu?

čtvrtek 22. srpna 2019

Edukační kvíz společnosti Kaspersky, který pomáhá rodičům zjistit více informací o online aktivitách svých potomků, přinesl zajímavá data o kyberživotě dětí. Podle něj mají tři čtvrtiny českých dětí mladších 12 let svůj profil na alespoň jedné sociální síti. 47 % jich denně používá dvě a více. Kaspersky v kvízu také zjistila, že více než třetina českých dětí navštěvuje stránky s obsahem 18+. Kvíz o 13 otázkách celkem vyplnilo 3 627 dětí, nejzajímavější zjištění vám přinášíme na následujících řádcích.

Kvíz se zabýval hraním her, stahováním obsahu z internetu a největší část byla věnována aktivitám na sociálních sítích. Vyšlo tak například najevo, že zdaleka nejoblíbenější online hrou českých dětí je Minecraft, který hraje 1 336 ze zúčastněných dětí. Na druhém místě následovala hra Fortnite. Otázka směřovaná na původ stahovaných aplikací přinesla potěšující zjištění – 78 % dětí stahuje obsah do svých zařízení z oficiálních zdrojů jako je App Store nebo Google Play. Každé desáté dítě (12 %) si někdy stáhlo aplikaci z neověřených, a tedy potenciálně rizikových zdrojů. Dotazník také zjišťoval, co by děti udělaly, kdyby je stránka upozornila na obsah vhodný pro osoby starší 18 let. Většina by stránku opustila (46 %) a necelá pětina (18 %) zavolala rodiče, se kterými by se nejspíše domluvila, co dál. Třetina dětí na sebe ale prozradila (36 %), že by uvedla vyšší věk a stránku by navštívila. Rodiče těchto dětí tak dostali doporučení, že by dětem měli vysvětlit důvod tohoto upozornění a dané weby s nimi případně navštívit.

Největší pozornost věnoval Zelený medvěd aktivitám na sociálních sítích. Na těch jsou děti aktivní už od útlého věku – 46 % jich má před 12. rokem věku minimálně dva účty na sociálních sítích. Více než čtyři sociální sítě denně používá 16 % dětí. Přitom sociální sítě jsou většinou oficiálně přístupné od 13 let.



"Rodiče by si s dětmi měli povídat o tom, co na sociálních sítích dělají, s kým si dopisují, jestli jim někdo nevyhrožuje nebo je nezesměšňuje. Důležité je se o online aktivity dětí zajímat a diskutovat s nimi. Zákaz nic neřeší. Děti si jednak nějaký způsob, jak zůstat online, najdou, a především by v třídním kolektivu a mezi kamarády byly odstrčení. Pomoci mohou například speciální programy, díky nimž rodiče dětem určí čas strávený na internetu nebo omezí přístup na některé stránky," říká Miroslav Kořen, generální ředitel Kaspersky pro východní Evropu.

Upozornění na potenciálně rizikové chování svých dětí dostali ti rodiče, jejichž děti uvedly, že se na internetu baví s lidmi, které osobně neznají. S uživatelem, kterého nikdy neviděly, si píše 22 % českých dětí. Odhalit pravou identitu virtuálního kamaráda a případný skrytý účel, proč si spolu píší, není nic jednoduchého. Existuje spousta pochybných individuí, která se pod falešnými profily snaží z dětí vylákat citlivé informace a osobní materiály. Rodiče by proto spíš než kontrolory měli být parťáky, se kterými se dítě bude otevřeně bavit i o podobných problémech, se kterými se setkalo online.


Obezřetnost se vyplácí zejména při posílání fotografií. Fotky jsou jedny z nejchoulostivějších dat, u kterých navíc nejde zaručit, že je někdo nezneužije. Případný podvodník je může zneužít k vydírání, ke zjištění bydliště daného dítěte, jaké má záliby nebo jak drahé vybavení má jeho rodina doma. České děti se ale ukázaly být poměrně obezřetnými. Své fotografie posílají v drtivé většině jen rodině (29 %) nebo dobrým kamarádům (35 %). Pouze dvě procenta by poslala svou fotku komukoliv, kdo si o ni napíše.

Kyberprostor nemusí bohužel sloužit pouze jako zprostředkovatel zábavy a zajímavých informací. Řadu let se rodiče a školy potýkají s nárůstem kyberšikany, jejíž obětí se stávají děti. I když nemusí jít o kyberšikanu v pravém slova smyslu, 15 % dětí v kvízu uvedlo, že je na internetu někdy někdo prudil. I následkem toho už 62 % dětí někdy na sociální síti zablokovalo nežádoucí kontakt, čímž se vyhnuly další nepříjemné konfrontaci.

Jak děti chránit před online riziky?


  • - Bavte se se svými dětmi o možných hrozbách, která na ně mohou na internetu číhat.
  • - Pokud je to možné, umístěte pevný počítač, který vaše dítě používá, do společné místnosti.
  • - Omezte přístup na stránky či aplikace se závadným obsahem.
    • - Toto umožňuje řada bezpečnostních řešení.
    • - Možnost blokování online obsahu nabízejí i některé prohlížeče či jejich speciální rozšíření.
  • - Nabádejte své děti k tomu, aby s vámi mluvily o všem, co dělají na internetu – i o tom, co je štve a co jim není příjemné.
  • - Nastavte si s nimi jasná, a přitom kamarádská pravidla, co smí a co nesmí na internetu dělat. Neměli byste přitom zapomenout na: registrace na sociálních sítích a podobných stránkách, online nakupování, stahování hudby, videí a jiných programů, používání chatovacích programů a aplikací.

    • Pokud mohou používat messengery nebo online chaty, připomínejte jim, že může být velmi nebezpečné si psát s cizími lidmi, které vůbec neznají. Chraňte veškerá zařízení, která děti používají pro surfování po internetu, účinným bezpečnostním řešením. Některá z nich dokonce nabízejí funkce rodičovské kontroly, které mohou péči o bezpečnost dětí online značně usnadnit.

Dosažená ocenění

jsme ESET Platinum Partner jsme Avira Platinum Partner jsme Kaspersky Gold Partner jsme AVG Gold Partner jsme ESET Partner Centrum jsme SOPHOS  Partner jsme ESET Top Partner jsme Kerio Prefered Partner jsme BitDefender Gold Partner jsme GFI Silver Partner jsme ESET Security Partner jsme Norton Silver Partner Microsoft AEP acronis Microsoft Partner Microsoft SBS Citrix Adobe Partner